Üye Ol

Giriş Yap

Forget Password

Şifreniizi mi unuttunuz? Lütfen mail adresinizi giriniz. Mail adresinize gönderilecek linki tıklayarak yeni bir şifre oluşturun.

Lütfen bir kullanıcı adı belirtin.

Lütfen E-mail belirtin.

Konu başlığnı anlaşılır ve başka kullanıcıların da deneyimlerini paylaşabilecekleri şekilde belirtin.

Lütfen konuya uygun bir kategori seçin.

Uygun etiketleri girin.soru, anket.

Detayları ayrıntılı olarak belirtin.

Video türünü buradan seçin.

Put here the video id : https://www.youtube.com/watch?v=sdUUx5FdySs Ex: 'sdUUx5FdySs'.

Kodu girin Okunmuyorsa yenilemek için üzerine tıklayın.

Anonymous
Anonymous

Diş Macunu Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Diş Macunu Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Günlük hayatta en çok kullanılan kişisel temizlik ürünleri arasında diş macunları yer alır. Alelade bir rutine dönüşen diş macunu kullanımı hakkında çok fazla bilgiye sahip değiliz. Ancak şampuan alırken ki hassasiyet kadar diş macunu temin ederken de hassas davranılması gerekir. Böylece, diş ve diş etleri için doğru ve sağlıklı olan diş macunu seçme başarısı gösterilebilir.

Diş macunu seçerken dikkat edin!

Öncelikle şunu ifade edelim. Her diş macunu her diş için uygun olmayabilir. Aşırı kahve ve çay tüketen birisinin dişleri oldukça sararır. Bu kişiler diş rengini açmak ve yeniden beyaz dişlere sahip olmak için leke çıkarıcı diş macunları tercih eder. Ancak bu hatadır. Çünkü leke çıkaran diş macunları içerisindeki maddeler diş minesine zarar verir. Belli bir süre kullanıldıktan sonra çay ve kahve lekelerinin oluşturduğu plakı sökebilir; ancak uzun süre kullanılması halinde diş minesine verilen zarardan dolayı lekelenme daha derin olarak yeniden gerçekleşir.

Dolayısıyla, diş beyazlatmak için leke ve plak giderici değil, beyazlatıcı etken maddeye sahip diş macunları seçilmesi gerekir. Bu bakımdan siyah aktif karbonlara sahip diş macunu ürünleri tercih edilebilir. Dişlerde yaşanan soruna göre diş macunu seçimi yapılabilir. Aşırı hassas dişlere sahip kişilerde sıcak soğuk hassasiyeti oluşur. Bu hassasiyete neden olan diş minesindeki kırılma açıkların kapanmasını sağlayıcı iyonlara sahip diş maunları tercih edilebilir.

Diş eti kanamanız mı var?

Dişeti kanaması bulunan kişilerin diş macunu seçerken dikkat etmesi gereken konular oldukça önemlidir. Öncelikle dişeti kanamasının neden meydana geldiğini öğrenmek gerekir. Eğer aşırı sert diş fırçası ile yoğun baskı oluşturacak şekilde fırçalama işlemi yapılırsa dişeti kanaması olabilir. Bunun dışında dişetlerinin çekilmesi ve diş taşı oluşmasından kaynaklı dişeti kanamalarının olma ihtimali vardır. Bu tip kişilerin dişeti sağlığını destekleyici macunlar temin etmelerinden yarar var. Özellikle, yaban kekik ve misvak özlü diş macunları tercih edilebilir.

Diş macunundaki kimyasallar neyi ifade eder?

Son olarak ise diş macunlarının kimyasal içeriğine de dikkat edilmelidir. Diş macunlarının köpürmesini sağlayan ve deterjan gibi ürünlerin de etken maddesi SLS içeren diş macunlarından uzak durulması faydalıdır. Ayrıca; paraben ve renklendirici içeren diş macunları da satın alınmaması lazım.

Diş macunundan seçiminde nelere dikkat etmeliyiz

  • Diş macununun temel işlevi yiyeceklerin ve içeceklerin ağzımızda bıraktıkları tartarı yok etmek olmalıdır. Bunu yapan etken maddeler de kalsiyum , karbonat ve silika gibi maddelerdir.
  • Diş minesine zarar vermeyen bir macun olması belkide en önemli konulardan biridir . Diş minesi hasarı sonradan düzeltilemez bu nedenle özellikle diş minesine hasar vermediğinden emin olmalıyız
  • Beyazlatıcı diş macunlarının bazılarında hidrojen peroksit seviyeleri çok yüksel olabilmekte bu durumda genel ağız sağlığını zarar vermektedir. Beyazlatıcı diş macunu alıyorsak çok özenli davranmalı dikkatle okumalıyız macunun detaylarını
  • Hidrojen peroksit karbonatlı birlikte kullanıldığında diş eti kanamalarına neden olabilmektedir. Bu iki maddenin bereber kullanıldığı ürünlerden kaçınmalıyız.
  • Diş hassasiyetiniz varsa beyazlatıcı diş macunu seçmekten kaçının .
  • Diş eti iltihabı gibi gibi durumlarda triklosan içeren diş macunları diş hekimleri tarafından yaygın olarak önerilmektedir. Diş hekiminize danışarak triklosan içeren diş macunları tercih edebilirsiniz.
  • Özellikle çocuklar için diş macunu alıyorsanız mutlaka florürsüz diş macunlarını tercih etmelisiniz. Florür diş ve ağız temizliğinde önemli bir bileşen olarak kabul edilmektedir. Ancak çocuklar için yapılmış diş macunlarının florür içermemesi önemlidir. Genelde doğal içierikli diş macunlarında da florür kullanılmamaktadır. Çocuklar için doğal içerikli diş macunu seçiyor olmak önemlidir.
  • Her insanın kimyası farklıdır. Bu nedenlerle her hangi bir diş macunu size özel etkilere neden olabilir eğer böyle bir etki görürseniz o dişmacununu kullanmaktan kaçının devam eden bir durum olursa dil hekiminize mutlaka danışın .
  • Aşırı tatlandırılmış diş macunlarının faydadan çok zararı olduğunu unutmayalım . Aşırı şekerin başka sağlık sorunlarına neden olacağından çok tatlı diş macunları tercih edilmemelidir.
Paylaş
Cevap yaz

Cevap yaz

Kodu girin Okunmuyorsa yenilemek için üzerine tıklayın.