Üye Ol

Giriş Yap

Forget Password

Şifreniizi mi unuttunuz? Lütfen mail adresinizi giriniz. Mail adresinize gönderilecek linki tıklayarak yeni bir şifre oluşturun.

Lütfen bir kullanıcı adı belirtin.

Lütfen E-mail belirtin.

Konu başlığnı anlaşılır ve başka kullanıcıların da deneyimlerini paylaşabilecekleri şekilde belirtin.

Lütfen konuya uygun bir kategori seçin.

Uygun etiketleri girin.soru, anket.

Detayları ayrıntılı olarak belirtin.

Video türünü buradan seçin.

Put here the video id : https://www.youtube.com/watch?v=sdUUx5FdySs Ex: 'sdUUx5FdySs'.

Kodu girin Okunmuyorsa yenilemek için üzerine tıklayın.

İlikli kemik suyu neden ve nasıl tüketilmeli?

Nasıl yapılır?

Kemik suyu, özetle ilikli dana, kuzu, tavuk, hindi kemikleri hatta bazı deniz balıklarının kılçıkları önce yüksek ateşte kaynatılıp sonra kısık ateşte  8 ila 24 saate kadar pişirilerek jöle kıvamında olacak şekilde elde edilir.  Bu arada düdüklü tencerede yapılması, besin değerlerini korusa da basınç nedeniyle tadı bozulduğu için önerilmiyor.

Bu süreç sonunda insan vücudunun ihtiyaç duyduğu kolojen,  glutamin,  prolin gibi maddeler ortaya çıkar. Kemik suyu vitamin ve minareler bakımından da oldukça zengindir.

Neden bu kadar önemli?

Daha çok ileri yaşlarda görülen kemik hastalıkları, bağırsak ve mide sorunları, cilt sağlığı, sporcu hastalıkları, yorgunluk, uykusuzluk vb. birçok problemin önlenmesi ve giderilmesinde destek amaçlı olarak tüketimi tavsiye ediliyor.

Yüksek besin değerlerine sahip olsa da kemik suyunun tedavi edici ya da bazı hastalıkları önleyici özelliğinin olduğunu kanıtlayabilmiş bilimsel çalışmalar henüz mevcut değil.

Bu nedenle bir ilaçmış gibi bakmak yerine sağlıklı beslenmenin bir parçası olarak görmek daha doğru olacaktır.

Tüketimi ne kadar yaygın?

Eski çağlardan beri her kültürde çeşitli nedenlerle hayvan kemiklerinin bu şekilde değerlendirilmesinin oldukça yaygın olduğu biliniyor. Geleneksel tarım yaşamından uzaklaşılmasıyla kemik suyu hazırlamak bugün için ekstra çaba ve zaman gerektiriyor.

Son zamanlarda özellikle  paleo ve Gaps  gibi diyetlerle kemik suyu tüketimi popüler hale geldi. Amerika’da kemik suyu kafeleri bile açılmış.

Türkiye’de kemik suyuyla (yukarıdaki gibi hazırlanmış)  yapılmış yemekleri  menüsünde bulunduran mekanların yanı sıra market  ve internet satış sitelerinden temin edilebilen markalı ürünler de yaygınlaşmış durumda.

Kişisel deneyimim

Markette görüp aldığım Gurvita markalı ilikli kemik suyunu kullanarak sitelerinde yer alan tariflerden mercimek çorbası ve pilavı denedim. Mercimek çorbası çok güzel oldu ama domatesli pirinç pilavı için bana pek uygunmuş  gibi gelmedi.

Ürün, ilikli kemikler 36 saat boyunca pişirildikten sonra  çeşitli sebze ve baharatlarla zenginleştirilerek hazırlanmış. Benim aldığım 660ml olan cam kavanozdu. Diğer markalardan henüz deneme şansım olmadı.

Ben özellikle eklem sağlığı için merak edip araştırdım ve ortalama bir fikir sahibi oldum denilebilir. Bu konuda başka bilgisi, deneyimi, eleştirisi, sorusu olanlar lütfen yazsın.  Özellikle hangi yemeklerde güzel olur, denemiş olanlardan öğrenmek isterim.

Paylaş
Cevap yaz

Cevap yaz

Kodu girin Okunmuyorsa yenilemek için üzerine tıklayın.