Üye Ol

Giriş Yap

Forget Password

Şifreniizi mi unuttunuz? Lütfen mail adresinizi giriniz. Mail adresinize gönderilecek linki tıklayarak yeni bir şifre oluşturun.

Lütfen bir kullanıcı adı belirtin.

Lütfen E-mail belirtin.

Konu başlığnı anlaşılır ve başka kullanıcıların da deneyimlerini paylaşabilecekleri şekilde belirtin.

Lütfen konuya uygun bir kategori seçin.

Uygun etiketleri girin.soru, anket.

Detayları ayrıntılı olarak belirtin.

Video türünü buradan seçin.

Put here the video id : https://www.youtube.com/watch?v=sdUUx5FdySs Ex: 'sdUUx5FdySs'.

Kodu girin Okunmuyorsa yenilemek için üzerine tıklayın.

Zeytinyağı Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Zeytinyağı yüzyıllardır insanların kullandığı zeytin ağacı meyvesinden elde edilen bir meyve özüdür. Neredeyse bütün kutsal kitaplarda da zeytinden övgüyle bahsedilir. Günümüzde de bilim uygun şartlarda elde edilmiş zeytinyağının insan sağlığına faylarını ortaya çıkarmıştır.

Son yıllarda yapılan araştırmalarda bilim adamları daha çok  zeytinyağının polifenolleri üzerinde yoğunlaşmış durumdalar. Polifenoller bitki metabolizmasının birincil yapısında değil de ikincil yapısında bulunan bileşiklerdir.  Zeytinyağında bulunan polifenollerin hiçbir bitkide olmadığı kadar faydası olduğu yapılan araştırmalarda ortaya çıkmıştır. Zeytin yağı alırken nelere dikkat etmemiz konusundan önce konuyu daha iyi anlayabilmek adına zeytinyağı çeşitlerinden bahsedelim .

 Zeytinyağı hem dünyada hem de ülkemizde asidite oranına göre standardize edilmiştir.  Bu konuda ülkemizde dikkate alınabilecek TSE standartları ve Uluslar Arası Zentinyağı Konseyinin satandartları vardır.

Bu iki kuruluşun belirlediği standartlara göre serbest yağ asidi en düşük olan zeytinyağının daha kaliteli olduğunu söyleyebiliriz.

Zeytinyağı Çeşitleri

1 Naturel Zeytinyağı

Zeytinler toplandıktan sonra kısa süre içinde mekanik bir işlemle sıkıştırılarak yağının çıkarılması işlemidir. Standarlara uygun olması için 27 derecenin altında ısıda işlem görmesi gerekir . Bu işlemde elde edilen yağlar ek olarak başka işlem görmeden tüketilebilmektedir. Naturel zeytinyağı kendi içinde 3 e ayrılmaktadır.

 • Naturel Sızma Zeytinyağı erken hasat zeytinlerin soğuk sıkılması ile elde edilmektedir. Özellikle tercih edilmesi gereken zeytinyağıdır. Bileşikleri açısından en zengin zeytinyağıdır. Soğuk pres yöntemi herhangi bir kimyasal kullanılmadan elde edildiği için hassas yağ asitleri ve besin maddeleri korunmuş olur. Sağlık uzmanları yemek kaşığı ile doğrudan tüketilmesini önermektedirler. Extra virgin olarak adlandırılan zeytinyağıdır.

Bir çorba kaşığı sızma zeytinyağı

 119 kalori içerir

2 mg E vitamini içerir

8 mikrogram K vitamini içerir

Şeker karbonhidrat ve protein içermez

Günlük diyetimize göre 1-4 çorba kaşığı içmeyi tercih edebiliriz .

 • Naturel Birinci Zeytinyağı sızma seytinyağına oranla asit oranı daha yüksektir. Daha uygun fiyatlı olması açısından yemeklerde kullanılması tavsiye edilir.
 • Naturel İkinci Zeytinyağı asit seyiyesi en yüksek olan natürel zeytinyağıdır. Yüzde 2 ile 3,3 arasındadır asit oranı . Daha çok kızartmalarda kullanılır. Asit oranı 3,3 den yüksek yağlar naturel sınıfına girmez ve işlem görmeye gönderilir .

2 Rafine Zeytinyağı

Yüksek asit oranı ile doğrudan tüketilmesi satıncalı yağların işlem görerek tüketilebilecek hale gelmesi ile elde edilmektedir.

3 Riviera Zeytinyağı

Naturel zeytinyağı ile Rafine zeytinyağının birleşimi ile elde edilmektedir. Asit oranının yüzde 1 i geçmemesi gerekmektedir . Yemeklerde kullanılabilir.

Zeytinyağının faydalarından bahsederken naturel sızma zeytinyağı dikkate alınarak bahsedilecektir.


Zeytinyağı Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Zeytinyağı Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Besin değeri yüksek olması açısından zeytinyağı alırken erken hasat ve soğuk sıkım olmasına dikkat etmeliyiz.

Zeytinyağı tercih ederken Natural Sızma Zeytinyağı olarak adlandırılan soğuk sıkım yağları tercih etmeliyiz

Zeytinyağı alırken koyu cam şişede olan zeytinyağlarını tercih etmeliyiz. Plastik ambalajlar zeytinyağının plastikle etkileşime girerek daha zararlı hale gelmesine neden olmaktadır

Zeytinyağı içerken boğazınızı yakıyorsa doğru zeytinyağını kullandığınız anlamına gelmektedir.

Bölgesine göre zeytinyağlarının farklı aromaları vardır. Aldığınız denediğiniz zeytinyağını beğendiyseniz damak tadına uygun aromayı bulduğunuz demektir. Aynı bölgenin yağından tekrar tekrar kullanabilirsiniz.

Yüzde 0,3 ün altında asit değerine sahip zeytinyağı en iyi zeytinyağlarıdır. Mümkünse asit oranın yüzde 0,3 ( binde 3) olmasına dikkat edelim

Sıcaktan ve ışıkta korunmuş zaytinyağı şişenin kapağı açılmadan değerini iki yıl koruyabilmektedir. Şişe açıldıktan sonra 2 ayda mutlaka tüketmeliyiz

Zeytinyağının Faydaları

Kalp sağlığını korur

Kansere karşı savaşır

Kilo vermeye yardımcı olur

Beyin sağlığını destekler

Duygu bozuklukları ve depresyonla mücadele eder

Yaşlanmayı yavaşlatır

Diyabet riskini düşürür

Meme kanseri riskini düşürmeye yardımcı olur

Paylaş

2 Kullanıcı Deneyimleri

 1. Özellikle sağlık amaçlı kullanımlarda https://www.tlosolive.com/urun/polifenollu-zeytinyagi-750ml-ultra-premium  bu ürünü öneririm çok yüksek polifenol değerine sahiptir ve gerekli kuruluşlardan analiz yapılmış ve belgeleri alınmıştır. SAğlık amaçlı kullnımlarda en iyi zeytinyağlarından biridir. 

  • 0
 2. This answer was edited.

  Zeytinyağı seçimi hakkında çok güzel bir yazı olmuş.
  Evet zeytinyağı seçerken soğuk sıkım ve asit oranının yüzde 0,3 oranının altında olması çok önemli bir konu .
  Yüzde 0,3 ün altında asit oranı olan zeytinyağı bulmak da çok kolay değil . Ama bu konuda https://www.gumuldurbahcem.com/urun/ilk-hasat-arbequina-gurme-500ml bu ürünü tavsiye ederim gerçekten özenle elde edilmiş ürün ve güvenle kullanıyoruz . Asit oranı yüzde 0,2 nin altındadır

  • 0
Cevap yaz

Cevap yaz

Kodu girin Okunmuyorsa yenilemek için üzerine tıklayın.